Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

Hapet rruga për Shqipërinë? Kryeministri bullgar: Mosmarrëveshjet me Maqedoninë e Veriut të mos shkojnë në BE

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mosmarrëveshjet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut kanë penguar edhe Shqipërinë për çeljene  engociatave me BE dhe mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, por deklaratat e fundit të kryeministrit bullgar duket se do të ndryshojnë rrjedhën e ngjarjeve.

Stefan Janev u shpreh ditën e sotme se mosnmarrëveshjet mes dy vendeve nuk duhet të shkojnë në BE, por të zgjidhen nëpërmjet dialogut, pa u përdorur gjuha e urrejtjes.

“Mosmarrëveshja midis dy vendeve fqinje nuk duhet të lejohet të transferohet në BE. Bullgaria duhet të përqendrohet në dialog dhe kontakte të vazhdueshme, me autoritetet në Republikën e Maqedonisë Veriore për të kërkuar një zgjidhje në emër të së ardhmes sonë të përbashkët,” tha Kryeministri Stefan Janev, duke shtuar se “ne nuk duhet të varrosemi në të kaluarën, por kërkoni një zgjidhje në të ardhmen. Bullgaria dëshiron një dialog normal, ajo dëshiron të ndalojë gjuhën e urrejtjes, si dhe edukimin për urrejtjen ndaj Bullgarisë. Ai gjithashtu dëshiron të ndalojë qëndrimin e keq ndaj njerëzve me vetëdije bullgare në Maqedoninë Veriore. Kështu, këto gjëra do të zgjidhen dhe formula e duhur do të gjendet”, tha Janev.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img