Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Hapen baret e restorantet, Britania e Madhe “merr frymë” lehtësohen masat anti-Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Britania e Madhe do të hedh një hap të rëndësishëm për të rikthyer jetën e qytetarëve në normalitet. Nga e hëna më 17 maj, do të lejohen grumbullimet deri në 30 persona, do të hapën serish aktivitetet e organizuara sportive dhe hotelet, ndërsa do të lejohen edhe përqafimet mes personave te afërt.

Pub-et, restorantet dhe kafenetë do të jenë në gjendje t’iu shërbejnë klientëve në ambientet e brendshme.

Gjithashtu kinematë, teatrot si dhe stadiumet do të rihapen. Qytetarët do të udhëtojnë përsëri jashtë vendit për sa kohë që ata ndjekin protokollin e  sigurisë. Ndërsa mbajtja e maskave në bangat e shkollave të mesme nuk do të kërkohet më pas 17 majit. Kryeministri i vendit Boris Johnson tha se edhe pse masat janë lehtësuar, qytetarët duhet të jenë ende të kujdesshëm.

 “Në fakt, për më shumë se një vit në një pandemi, të gjithë e dimë se kontakti i ngushtë, si përqafimet, është një mënyrë e drejtpërdrejtë e transmetimit të sëmundjes. Mos harroni se jashtë është më sigurt sesa në ambiente të mbyllura dhe nëse takoheni në ambiente të mbyllura, mos

Më shumë

spot_img
spot_img