Hapësire reklamuese

Bota

Hamasi: Pengjet do përballen me të njëjtin fat si civilët në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Hamasi: Pengjet do përballen me të njëjtin fat si civilët

Udhëheqësi i Hamasit ka thënë se pengjet izraelitë të mbajtur në Rripin e rrethuar të Gazës i nënshtrohen të njëjtës "vdekje dhe shkatërrim" me të cilin janë përballur palestinezët.

Ismail Haniyeh, duke folur në një video-mesazh të regjistruar, shtoi se ndërmjetësit duhet të këmbëngulin që "masakra" e civilëve në Gaza të ndalet për të shmangur çdo dëmtim të mëtejshëm për pengjet.

Ai u bëri thirrje gjithashtu njerëzve të kombeve arabe dhe në Perëndim që të rrisin protestat në një përpjekje për të rritur presionin mbi vendimmarrësit.

Për më tepër, Haniyeh tha se SHBA duhet të ndalojë mbështetjen e ushtrisë izraelite dhe të lejojë pengimin e përpjekjeve ndërkombëtare për t'i dhënë fund dhunës në rajon - dhe shtoi se ishte e rëndësishme që kalimi Rafah me Egjiptin të qëndronte i hapur në të dy drejtimet.

Më herët sot, Hamasi pretendoi se shtatë pengje u vranë në një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Jabalia në Gazën veriore dje.

Grupi militant tha se tre nga pengjet ishin të huaj.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese