Hapësire reklamuese

Bota

Hamasi fton Elon Musk në Gaza për të dëshmuar masakrën e Izraelit

Shkruar nga Newsbomb
Hamasi fton Elon Musk në Gaza për të dëshmuar masakrën

Hamasi e ka ftuar Elon Musk që të dëshmojë personalisht shtrirjen e dhunës dhe shkatërrimit në Rripin e Gazës nga Izraeli.

Ftesa nga zyrtari i lartë i Hamasit Osama Hamdan erdhi të martën. Ndërsa një ditë, miliarderi i teknologjisë, i cili zotëron platformën e mediave sociale X, kishte vizituar një kibuc të shënjestruar nga persona të armatosur të Hamasit gjatë sulmit të 7 tetorit. Gjatë vizitës ai deklaroi angazhimin e tij për të bërë gjithçka që ishte e nevojshme për të ndaluar përhapjen e urrejtjes.

Hamas i bëri thirrje Musk, i cili së fundmi takoi kryeministrin dhe presidentin e Izraelit, të vizitojë gjithashtu Palestinën dhe të ketë një perspective më të qartë të situatës.

"Ne e ftojmë Elon Musk të vizitojë Gazën për të parë masën e masakrave dhe shkatërrimeve të kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë. Vetëm brenda 50 ditësh, Izraeli hodhi më shumë se 40,000 ton eksploziv në shtëpitë e banorëve të pambrojtur të Gazës" tha Hamdan në një konferencë për shtyp në Bejrut.

Musk kohët e fundit është përballur me kritika se platforma e tij e mediave sociale është e mbushur me antisemitizëm dhe retorikë të bardhë nacionaliste që promovon dhunë dhe urrejtje.

Gjatë vizitës së tij në Izrael, manjati i mediave sociale dhe teknologjisë shprehu tronditjen kur pa kibutin e shkatërruar të Kfar Aza-s, duke thënë se Izraeli nuk kishte "zgjidhje tjetër" përveçse të eliminonte Hamasin.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese