Hapësire reklamuese

Bota

Hamasi dhe Hezbollahu qëllojnë me raketa pozicionet izraelite nga Libani

Shkruar nga Newsbomb
Hamasi dhe Hezbollahu qëllojnë me raketa pozicionet izraelite nga

Krahu i armatosur i Hamasit në Liban lëshoi ​​dymbëdhjetë raketa kundër qytetit Kiryat Shmona , në veri të Izraelit , siç njoftoi përmes platformës Telegram.

Shërbimet izraelite të shpëtimit raportuan se raketat e lëshuara nga Brigadat Ezzedine Al-Qassam plagosën dy persona në Kiryat Shmona. Sipas pamjeve të transmetuara nga televizioni publik izraelit, një ndërtesë është goditur dhe disa makina janë përfshirë nga flakët.

Pak kohë më vonë, një burim në Hezbollahun libanez tha se kjo organizatë ka kryer njëkohësisht 19 sulme të ndryshme kundër objektivave izraelite. Sipas këtij zyrtari të lartë të Hezbollahut, objektivat përfshinin pozicione të ushtrisë izraelite.

Nga ana e saj, ushtria izraelite njoftoi sonte se i kishte dhënë një "goditje të madhe" grupit libanez Hezbollah, në përgjigje të lëshimeve të mëhershme të raketave nga Libani jugor. Ushtria goditi me forcë ajrore dhe artilerie "infrastrukturën dhe shtabet e përgjithshme të militantëve" të Hezbollahut, si dhe infrastrukturën tjetër që i përkiste "lëvizjes terroriste" shiite të mbështetur nga Irani.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese