Hapësire reklamuese

Aktualitet

Hakerët vjedhin të dhënat e klientëve nga aplikacioni më i madh i parkimit në Evropë

Shkruar nga Newsbomb
Hakerët vjedhin të dhënat e klientëve nga aplikacioni

Një sulm kibernetik ka vjedhur të dhënat e klientëve të operatorit më të madh të aplikacioneve të parkimit në Evropë. Lajmi është raportuar nga kompania EasyPark Group te rregullatorët e informacionit në BE dhe Mbretërinë e Bashkuar.

EasyPark Group, pronar i markave ku përfshihet RingGo dhe ParkMobile, tha se emrat e klientëve, numrat e telefonit, adresat, adresat e emailit dhe pjesë të numrave të kartave të kreditit ishin marrë, por të dhënat e parkimit nuk ishin komprometuar në sulmin kibernetik.

Kompania nuk përcaktoi se sa prej përdoruesve të saj ishin prekur, përveç detajeve se 950 përdorues të RingGo në Mbretërinë e Bashkuar ishin të përfshirë. Një zëdhënës tha se shumica e përdoruesve të prekur janë përdorues në Evropë në markën EasyPark. Mbledhja qendrore e të dhënave të vendndodhjes është veçanërisht e rrezikshme sepse mund të përdoret për të gjurmuar fizikisht njerëzit.

Kompania dhe rivalë të tillë si PayByPhone dhe JustPark në Evropë në pronësi të Volkswagen dhe ParkWhiz dhe SpotHero në SHBA po garojnë për të mbuluar sa më shumë pjesë të botës që të jetë e mundur, shpesh duke pësuar humbje të mëdha ndërkohë që tërheqin konkurrentët.

EasyPark është në pronësi të investitorëve të kapitalit privat Vitruvian Partners dhe Verdane, të cilët e blenë atë nga BMW dhe Daimler në 2021. Aplikacionet e tij EasyPark, ParkMobile, RingGo dhe Park-line operojnë në më shumë se 4000 qytete në 23 vende, duke përfshirë SHBA-në, Australinë, Zelanda e Re dhe shumica e shteteve të Evropës Perëndimore si Gjermania, Franca, Spanja, Italia dhe Britania e Madhe.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese