Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Hakerët rusë sulmojnë SHBA-të, Gjermaninë, Italinë dhe disa shtete tjera

spot_img

Lajme të ngjashëm

Hakerët rusë të Killnet kanë njoftuar nisjen e një sulmi kibernetik global kundër SHBA, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Italisë, Letonisë, Rumanisë, Lituanisë, Estonisë, Polonisë, Ukrainës.

Kjo u raportua në një postim në Twitter nga faqja e pavarur e lajmeve bjelloruse Nexta Tv.
Hakerët rusë sulmojnë SHBA’të, Gjermaninë, Italinë dhe disa shtete tjera

Hakerët rusë të Killnet kanë njoftuar nisjen e një sulmi kibernetik global kundër SHBA, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Italisë, Letonisë, Rumanisë, Lituanisë, Estonisë, Polonisë, Ukrainës.

Kjo u raportua në një postim në Twitter nga faqja e pavarur e lajmeve bjelloruse Nexta Tv.

Ndërkohë në Itali, faqja e Policisë ka pësuar një sulm nga hakerët pro-rusë të ‘Killnet’, të njëjtët që ditët e fundit kanë goditur disa faqe institucionale, përfshirë ato të Senatit dhe Mbrojtjes dhe që kanë tentuar të bllokojnë Eurovizionin.

Aksioni i nisur mbrëmjen e djeshme është përballur me teknikë të Policisë të mbështetur nga specialistë të Qendrës Kombëtare Kundër Krimit për Mbrojtjen e Infrastrukturave Kritike (Cnaipc) të Policisë Postare, për rikthimin progresiv të funksionalitetit të plotë të sheshit.

“Sot ne zyrtarisht i shpallim luftë 10 vendeve, duke përfshirë policinë mashtruese italiane. Meqë ra fjala – përfundojnë hakerët – faqja juaj ka pushuar së funksionuari: pse sulmi nuk u trajtua si Eurovizioni? “.

Sulmi nuk shkaktoi dëme në infrastrukturë, por u kufizua në ngopjen e lidhjeve dhe rezultoi në një ngadalësim.

Më shumë
spot_img
spot_img