Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
59 %
3.1kmh
0 %
Hën
16 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

HAKERAT sulmojnë KQZ-në, Celibashi: Kemi probleme me raportimin e informacionit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Aplikacioni i KQZ-së për raportimin e pjesëmarrjes në çdo Qendër Votimi është sulmuar, dyshohet nga persona të paidentifikuar.

Lajmin e ka bërë me dije kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi, i cili ka thënë se prej gati dy orësh, anëtarët e QV-ve e kanë patur të pamundur të raportojnë informacionin për pjesëmarrjen në votime.

Por Celibashi tha se pavarësisht kësaj, ka edhe metoda të tjera për të mundësuar raportimin.

“Aplikacioni i KQZ-së është sulmuar pak më përpara, nuk mund të ndodhte dhe kjo, dhe teknikët tanë po punojnë për ta zgjidhur edhe këtë, por nëse nuk e bëjnë kemi plan B dhe plan C për të përditësuar pjesëmarrjen. Aplikacioni është i aksesueshëm nga punonjësit por edhe nga çdo anëtar i Qendrës së Votimit, skanon një kod, teorikisht ose në jo më pak se 2,500 operatorë raportojnë një pjesëmarrje, por për gati dy orë nuk mund ta marrim këtë informacion për shkak të sulmimit”, deklaroi Celibashi.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img