Hakerat sulmojnë Bankën e Anglisë

Publikuar tek: bota, më 17:40 13-05-2016 Hakerat sulmojnë Bankën e Anglisë

Haktivistët e grupit të njohur Anonymus kanë lëshuar një sërë sulmesh “online” te disa nga institucionet më të rëndësishme monetare në botë përfshi edhe Bankën e Anglisë.

Ata kanë bërë thirrje për nisjen e një “revolucioni online” dhe kanë nxjerrë jashtë funksionit serverin e postës elektronike në një operacion të koduar ‘OpIcarus.’

Një prej hakerave me pseudonimin ‘S1ege’mori përsipër sulmin, ndërsa Anonymus pretendojnë se kanë nxjerrë jashtë funksionit edhe banka të tjera gjatë javës së kaluar si Bankën e Tonga-s, Bankën e Bostonit, Bankat Qëndrore të Suedisë, Mianmarit dhe Laosit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E keni prerë shalqirin gabim gjatë gjithë kohës, kjo është mënyra e duhur (Video)
Kjo është “Gboard”, tastiera fantastike e Google për iPhone, si ta instaloni (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.0049560070037842
array(1) { ["section"]=> string(39) "hakerat-sulmojne-banken-e-anglise-40370" }