Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Haga vendos për ‘Detin’, Bashkimi Europian mirëpret marrëveshjen Shqipëri-Greqi

spot_img

Lajme të ngjashëm

ff9e016596d7f8e59f17d8d95fde16e7

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama priti në një vizitë zyrtare ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias, ku u diskutua për çështjen e detit.

Në fund u vendos që kësaj çështje t’i japë zgjidhje Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, ndërsa për këtë ka reaguar edhe Zëdhënësja e KE Ana Pisonero.

Ajo shprehet se BE e mirëpret këtë vendim të dy qeverive, pasi çështjet e kufirit adresohen më së miri përmes dialogut.

“BE mirëpret njoftimin nga qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë se si të procedohet me mosmarrëveshjet e tyre detare. Çështjet në lidhje me shënimin e kufirit adresohen më së miri përmes dialogut, në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe në ndjekje të parimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë”, shkruan Pistolero.

Më shumë

spot_img