Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Habit kryeministri pakestinez: Fajin e kanë gratë, përdhunimet po ndodhin se ato zhvishen, meshkujt nuk janë robotë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri pakestinez, Imran Khan ka nxitur mjaft debat në publik, pasi edhe njëherë ka fajësuar gratë dhe mënyrën se si ato vishen si shkaku kryesor i përdhunimeve në vend.

“Nëse një grua ka veshur shumë pak rroba, kjo do të ketë një ndikim tek burrat, përveç nëse ata janë robotë. Pikërisht, prandaj po ndodhin dhe përdhunimet, pasi ato po zhvishen dhe fajin e kanë vetë ato. Ky është imperializëm kulturor. Çfarëdo që është e pranueshme në kulturën tonë, duhet të jetë e pranueshme kudo tjetër”, tha ai.

Këto komente të kryeministrit nuk janë pritur aspak mirë dhe kanë shkaktuar një zemërim masiv në mediat sociale.

Udhëheqësit dhe gazetarët e opozitës shprehën neveri kundër ideologjisë së tij.

“Imran Khan i urren gratë,” shkroi Anaya Khan, një nga përdoruesit e internetit në videon e intervistës.

Reema Omer, një këshilltar ligjor në Komisionin Ndërkombëtar të Juristëve, shprehu zhgënjim pasi Khan përsëriti qëndrimin duke fajësuar  viktimat në rastet e dhunës seksuale.

“Zhgënjyese dhe sinqerisht e sëmurë të shikosh Kryeministrin Imran Khan duke përsëritur qëndrimin e tij dhe duke fajësuar viktimën  në lidhje me arsyet e dhunës seksuale në Pakistan. Burrat nuk janë” robotë “, thotë ai. Nëse shohin gra me pak rroba, ata do të” tundohen “dhe disa do të përdorin përdhunim “, tha Omer.

Kjo deklaratë e kryeministrit mblodhi qindra njerëz të cilët kërkojnë që Khan të kërkojë famlje për këto fjalë të pamenduara që ka thënë.

Më shumë

spot_img
spot_img