Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Habisin akademikët: Eva nuk u formua nga brinja, por nga kocka e penisit të Adamit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

54ba7993ea803c325772e288114fdf69

Krijimi i universit, kafshëve dhe qënieve njerëzore është padyshim një nga intrigat e njerëzimit. Shumë filozofë kanë dhënë idetë e tyre rreth kësaj teme, por shumë pak janë të besueshme.

Njeriu ishte i fundit që iu bashkua universit dhe më konkretisht janë dy njerëzit që në mitologji njihen si Eva dhe Adami. Fillimisht, sipas Biblës, Zoti “modeloi” Adamin, i krijuar nga disa mbetje balte, ndërkohë që Eva besohet se u krijua nga një prej brinjëve të Adamit.

Por një teori akademike ka tronditur botën. Media amerikane “Daily Beast” shkruan se teoria e fundit e tyre nuk ka të bëj aspak me brinjët. Duke iu referuar këtyre burimeve dhe teorisë së shkencëtarëve, Eva në të vërtetë u formua nga organi gjenital i Adamit ose për ta thënë më troç nga kocka e penisit që tashmë i mungon mashkullit.

Kjo kockë e quajtur bakulum, sot gjendet te disa gjitarë, por mungon te njeriu. Edhe nga një perspektivë e lashtë, ideja që Eva u krijua nga një brinjë ka disa pikëpyetje që vështirë se do të marrin përgjigjen e duhur.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img