Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Guvernatori Sejko takohet me ambasadorin Rokanas: Bankat greke në Shqipëri janë të sigurta

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko është takuar me ambasadorin e Greqisë në Tiranë, Leonidas Rokanas, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në vendin tonë dhe atë fqinj.

Takimi është fokusuar në marrëdhëniet ekonomike bilaterale, performancën e sistemit bankar shqiptar si dhe në zhvillimet e fundit në Greqi.

Sipas njoftimit të ambasadës greke, guvernatori Sejko ka theksuar se greqia është një partner i rëndësishëm tregtar, ndërsa ka shprehur besimin e tij se populli grek do të gjej forcën për të kapërcyer këtë moment të vështirë. Sejko e ka informuar ambasadorin për rolin e bankave shqiptare me kapital grek në vendin tonë, ndërsa është shprehur këto banka aktualisht janë të shëndosha financiarisht

Sejko dhe Rokanas kanë ndarë të njejtin mendim se një zgjidhje e shpejtë e situatës në Greqi është e dobishme për të dyja vendet.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img