Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
19 %
4.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Guvernatori i Nju Xhersit Chris Christie shpall kandidaturën për president

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Guvernatori i Nju Xhersit Chris Christie shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për në garën presidenciale të vitit 2016, në shkollën e tij të mesme në Livingston.

Christie u zgjodh guvernator në vitin 2009 në një shtet tradicionalisht demokrat dhe fitoi shpejt vëmendje për retorikat e tij të hapura me banorët dhe gazetarët, transmeton Voa. Ai u rizgjodh përsëri në vitin 2013 dhe konsiderohej gjerësisht si pretendent në garën presidenciale 2016.

Por e ardhmja politike e tij u zbeh pas një skandali, kur tre nga ndihmësit e tij urdhëruan mbylljen e një ure të ngarkuar për t’ju kundërvënë kryetarit të bashkisë që refuzoi të mbështeste rizgjedhjen e zotit Christie. Mbështetja e tij në Nju Xhersi ka rënë dhe shumë donatorë të mundshëm janë tërhequr pas skandalit.

Më shumë

spot_img
spot_img