Gurët që sfidojnë gravitetin, pse nuk janë rrëzuar për 10 mijë vjet

Publikuar tek: bota, më 13:20 10-08-2015 Gurët që sfidojnë gravitetin, pse nuk janë rrëzuar për 10 mijë vjet

Kanë 10 mijë vjet që qëndrojnë në të njëjtin pozicion, duke sfiduar garivetin e tokës. Dy shkëmbinjtë masiv numd të jenë një shenjë se tërmetet mund të jenë zhvendosur nga pllakat tektonike të San Andreasit drejt Kalifornisë të Shtetevetë Bashkuara të Amerikës.

Dikur pllakat tektonike kanë shkaktuar tërmete të fuqishme në San Andreas dhe një çarje në tokë rreth 1800 kiliometra. Tërmetet e fuqishme të shoqëruara me llavën vullkanike kanë shkaktuar bashkimin e shkëmbinjve, më pas, era e vazhdueshme dhe shirat e kanë gërryer pjesën e ngjitjes së shkëmbinjve e përbërë kryesisht nga metalet.

Studiuesit kanë arritur në konkluzionin se aty ku këto gurrë qëndrojnë të pa rrëzuar, ka patur një dobësim të lëkundjeve sizmike, ndërsa një gjë e tillë raportohet të jetë në rritje në Pllakën e Paqësorit, duke kërcënuar të ardhmen e Kalifornisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 5 Forcat Speciale më të rrezikshme në botë
Ky pedofil që mban dorën e 11 vjeçares u dënua me 8 vite burg »
Article Logic
Execution time: 0.010870933532715
array(1) { ["section"]=> string(72) "guret-qe-sfidojne-gravitetin-pse-nuk-jane-rrezuar-per-10-mije-vjet-18124" }