Grushti i shtetit, Turqia lë në burg 4 gazetarët e njohur

Publikuar tek: bota, më 19:43 26-12-2017 Grushti i shtetit, Turqia lë në burg 4 gazetarët e njohur

Turqia vazhdon hetimet lidhur me shkaktarët e grushtit të shtetit kundër qeverisë së Erdogan në vitin 2016.

Në bankën e të akuzuarve nuk ndodhen vetëm ushtarakë dhe civilë por edhe 4 gazetarë të “Cumhuriet”, gazetës më të madhe opozitare në vend.

Gjykata e Stambollit dje dha vendimin e lënjes së tyre në burg pa afat. Tashmë gjyqi është shtyrë për në datën 9 mars të vitit që vjen, bëjnë të ditur burime nga gazeta.

Ndërkohë në Turqi qytetarë  kanë dalë në rrugët e qyteteve duke protestuar për vendimin që qeveria dhe gjykata kanë marrë lidhur me fatin e gazetarëve.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dezertoi nga Koreja e Veriut, doktorët zbulojnë diçka të frikshme në trupin e ushtarit
Edward Snowden publikon aplikacionin për telefona që ju mbron nga ÇDO PËRGJIM (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.013030052185059
array(1) { ["section"]=> string(63) "grushti-i-shtetit-turqia-le-ne-burg-4-gazetaret-e-njohur-104456" }