Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
0kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
10 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Grusht shteti në Sudan, presidenti Omar Al-Bashir rrëzohet nga pushteti pas 30 vjetësh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Sudanit Omar al-Bashir pas pothuajse 30 vjetësh në pushtet është rrëzuar nga një grusht shteti ushtarak dhe tani është nën arrest nga forcat e juntës ushtarake.

 

Mijëra protestues janë mbledhur rreth ushtrisë sudaneze raportojnë mediat ndërkombëtare.

Presidenti i Sudanit Omar al-Bashir, pas protestave disa mujore kundër qeverisë së tij dhe sundimit të tij 30 vjeçar me dorë të hekurt, është rrëzuar nga junta ushtarake që vinin nga disa fraksione të ushtrisë sudaneze.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img