Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
26 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Grupi Parlamentar i PS-së, pro ndryshimit ‘’një deputet, një komision‘’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pak orë para nisjes së sesionit të ri të Kuvendit mblidhet Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste, për të diskutuar rreth ndryshimeve të rregullores së Kuvendit dhe kalendarit të punimeve. Tashmë, grupi socialist ka marrë vendimin që të mbështesë ristrukturimin e komisioneve parlamentare, ku një deputet nuk do të jetë pjesë përbërëse e dy ose më shumë komisioneve parlamentare, por vetëm i njërit prej tyre.

 

Grupi Parlamentar i PS-së ka rënë dakord që të përkrahë ndryshimet për ristrukturimin e komisioneve parlamentare por edhe ka diskutuar rreth çështjeve që pritet të shqyrtohen gjatë punimeve në sallën e Kuvendit.

 

Kalendari i Kuvendit  pritet të jetë i ngjeshur, ku fokusi do të jetë tek reforma në sistemin e drejtësisë. Diskutime gjatë këtij sesioni pritet të ketë edhe për ngritjen e një ligji për dekriminalizimin e Parlamentit dhe e një komisioni për respektimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese. 

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img