Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Grupi i Rithemelimit i drejtohet i pari Gjykatës, kërkon të legjitimohet ndryshimi i statutit, vula dhe logo e PD

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Grupi i Rithemelimit të PD ka depozituar një kërkesë zyrtare në Gjykatën e Tiranës për legjitimimin e ndryshimeve në statutin e kësaj force politike. Ndryshimet që u bënë në datë 11 dhjetor në Kuvendin e thirrur nga Sali Berisha, përfshijnë statutin, logon dhe vulën e PD.

Ndërkohë, dy ditë më parë ishte kreu aktual i PD Lulzim Basha ai që iu drejtua togave të zeza të kryeqytetit dhe kërkoi miratimin e ndryshimeve statutore të bërë më datë 17 korrik. Gjashtë muaj më parë anëtarët e Kuvendit Kombëtar të PD votuan unanimisht ndryshimet statutore.

Mirëpo, pas vendimit të shtatorit të Lulzim Bashës për përjashtimin nga Grupi Parlamentar të Sali Berishës, pas shpalljes së tij “non-grata”, ky i fundit nisi një lëvizje për rrëzimin e kryetarit aktual të PD. Më 11 dhjetor Kuvendi Kombëtar e shkarkoi Lulzim Bashën nga posti.

Më 18 dhjetor Berisha do t’i drejtohet anëtarësisë së PD përmes një referendumi ku do të kërkohet të votohen ndryshimet e Kuvendit të thirrur prej tij javën e kaluar. Po në këtë ditë, PD zyrtare ka njoftuar mbajtjen e punimeve të Kuvendit Kombëtar të thirrur nga Lulzim Basha.

Do të jetë Gjykata e Tiranës ajo që do të vendosë për përplasjet brenda PD dhe për të ardhmen e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img