Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
15 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
5 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Grumbullimi në stadiumin “Air Albania”, Brataj: 22 mijë tifozët më pak të rriskuar se studentët në auditore

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, ka folur mbi grumbullimet në stadiumin “Air Albania” pak ditë më parë.

Brataj tha se masat për numrin e redukturar të tifozëve janë ende në fuqi dhe ata që nuk i zbatojnë duhet të japin llogari.

Nga ana tjetër ai shtoi se grumbullimi në universitete është më i rrezikshëm për përphapjen e Covid-19,  se ai në stadium kjo për shkak të kohës së gjatë të ekspozimit.

“Në stadium ndodhi e njëjta gjë që u bë edhe në Europian dhe rezultati janë parë pas disa javësh. Masat janë në fuqi. Nuk u hoq vendimi. Le të përgjigjet kush nuk e zbaton. Unë jam ekspert. 22 mijë persona që rrinë 1 orë e gjysmë ndërsa studentët do të rrinë 9 muaj.

Koha e ekspozimit më e gjatë dhe objekti i grumbullimit. Jetojmë akoma në pandemi dhe po logjikojmë sikur ka kaluar çdo gjë. Objektivi është mbrojtja e shëndetit. Nuk ka fushë të jetës që nuk është prekur në këto dy vite. Ka pasur më shumë të dëmtuar se disa të tjerë. Nuk e vë dot peshoren që të jetë e barabartë. Universitet ndryshojnë nga gjimnazi për shkak për diferencës ligjore. Unë do e hapja mundësinë e vaksinimit edhe nën moshat 18-vjeç. Jo me detyrim por në varësi të dëshirës”, u shpreh ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img