Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Greva e naftëtarëve të Ballshit, Meta bën thirrje: Të vendoset menjëherë dialogu para se të rrezikohet jeta e tyre

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ilir Meta ka bërë thirrje për vendosjen e menjëhershme të dialogut mes Qeverisë dhe grave greviste e naftëtarëve.

Meta shkruan se duhet të jepet një zgjidhje sa më e pranueshme për kërkesat e tyre, për të shmangur përshkallëzimin e situatës.

Sipas tij, duhet të bëhen përpjekje për një trajtim të përgjegjshëm shtetëror, pa pritur që të rrezikohet jeta e grevisteve.

“Është tepër e domosdoshme dhe bëj thirrje për vendosjen e menjëhershme të dialogut mes Qeverisë dhe grave greviste e naftëtarëve për një zgjidhje sa më të pranueshme të kërkesave të drejta të tyre, për të shmangur përshkallëzimin e situatës me pasoja për shëndetin e grevistëve.

Është shumë e rëndësishme të bëhet çdo përpjekje, pa vonesa të mëtejshme, për një trajtim të përgjegjshëm shtetëror dhe njerëzor të kësaj çështje, me qëllim zgjidhjen e kësaj situate të rëndë sociale dhe humanitare përpara se të përballemi me probleme shëndetësore që mund të rrezikojnë jetën e të ngujuarve”, shkruan Meta.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img