Tirana
overcast clouds
15 ° C
15 °
15 °
51 %
5.1kmh
90 %
Mër
15 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
13 °
Die
16 °
E mërkurë, 14 Prill, 2021
spot_img

Greva e kontrollorëve të AlbControl, ANULOHEN të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Rinasit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të gjitha fluturimet e sotme për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, janë anuluar. Shkak për këtë është bërë greva e kontrollorëve dhe punonjësve të AlbControl.

Fluturimet mund të rinisin përsëri nesër, por deri tani nuk ka asgjë të konfirmuar pasi nuk ka marrëveshje mes ministres Balluku dhe punonjësve të AlbControl. Prej muajit prill 2020 pagat e kontrollorëve dhe stafit të AlbControl janë ulur me 70%, ndaj dhe ata janë në grevë.

Sindikata e Pavarur e Kontrollit të Trafikut Ajror (SPKTA), thotë se në mungesë të një reagimi për shqetësimin e ngritur prej tyre, kontrollorët janë në grevë dhe për pasojë fluturimet nga dhe për në Shqipëri rrezikojnë të mbyllen përfundimisht për një afat të pacaktuar.

“Duke vlerësuar rëndësinë e sigurisë në fushën e aviacionit civil si dhe rrezikshmërinë e cënimit të saj; bazuar në faktin që siguria, vecanërisht në fushën tonë të punës bazohet në gjendjen e mirë psiko/fizike të kontrollorëve si dhe në shpërblimin e drejtë të tyre në raport me rëndësinë e punës që kryejnë, ndihemi të shtrënguar të vëmë në dijeni opinionin publik mbi rrezikun e pamundësisë së garantimit të sigurisë së fluturimeve ajrore mbi dhe në Republikën e Shqipërisë, dhe rrezikun e mbylljes përfundimtare të saj për një periudhë kohore të papërcaktuar”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e Sindikatës.

Deklarate Per Media – SPKTA by Newsbomb Albania on Scribd13 Fluturimet e konfirmuara për datën 7 Prill 2021, njoftuar nga TIA, që u anuluan sot:

✈️Austrian Airlines – Tiranë – Vjenë dhe kthim

✈️Wizz Air – Tiranë – Milano dhe kthim

✈️Lufthansa – Tiranë – Frankfurt dhe kthim

✈️Air Albania – Tiranë – Stamboll dhe kthim

✈️Air Albania – Tiranë – Bolonja dhe kthim

✈️Aegean – Tiranë – Athinë dhe kthim

✈️wizz Air – Tiranë – Bergamo dhe kthim

✈️Air Albania – Tiranë – Bergamo dhe kthim

✈️Austrian – Tiranë – Vjenë dhe kthim

✈️Pegasus – Tiranë – Stamboll dhe kthim

✈️TUI – Tiranë – Bruksel dhe kthim

✈️Air Albania – Tiranë – Romë dhe kthim

✈️Alitalia – Tiranë – Romë dhe kthim

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit