Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Greqia zgjeron ujërat territoriale me 12 milje në detin Jon, mediat gjermane: Nëse Athina e zbaton, Turqia mund ta shohë si shkak për luftë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bd6303c5ed8dcf8460adde7d097cbdd2

Parlamenti Grek votoi pro projektligjit të Ministrisë së Punëve të Jashtme për shtrirjen e ujërave territoriale të vendit në 12 milje detare në Detin Jon.

Sipas revistës gjermane, “nëse Athina zbaton këtë zgjerim në Egje, Turqia mund ta shohë atë si një shkak të luftës.”

Athina mund të argumentojë se nuk po planifikon më tej ujëra territoriale në këtë fazë. Sidoqoftë, Mitsotakis vazhdimisht theksoi se me ligjin e ri kjo mund të bëhet dhe se “Greqia do të vendosë vetë kur, në çfarë mënyre dhe në çfarë kushtesh”,- shkruajnë mediat greke.

 Në 1995 Parlamenti Turk kishte vendosur që shtrirja e ujërave territoriale Greke në Egje në 12 milje do të konsiderohej një shkak i luftës. Turqia pretendon se Egjeu do të bëhej një “det grek” de facto. Në të vërtetë, në këtë rast 71% e Egjeut do t’i përkiste ujërave territoriale Greke, nga 21% që është sot”.

Në vazhdën e hetimeve të së hënës, Spiegel raporton se të dy vendet po fillojnë bisedimet për herë të parë që nga viti 2016 “në mënyrë që të kapërcejnë ndryshimet që i kanë çuar ato vazhdimisht në prag të luftës në të kaluarën”.

“Rreziku i konfliktit”

“Greqia po rishikon kufijtë detarë”, është titulli i një raporti në faqen e internetit të televizionit publik gjerman tagesschau.de. Rrallë një projektligj qeveritar pranohet gjerësisht. Greqia po zgjeron kufijtë e saj detarë. “Ky mbart një rrezik konflikti.”

Duke iu referuar një “vendimi historik” me të cilin Greqia zgjeron territorin e saj me gati 10%, tagesschau.de shprehet se “ligji parashikon në mënyrë të qartë parashikimin e zgjerimit të ujërave territoriale në Egje, siç tha Mitsotakis. Por ai do të ishte një shkak i luftë për Turqinë”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img