Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Greqia ‘shpëton’ për pak, arrin marrëveshjen me kreditorët

spot_img

Lajme të ngjashëm

8f3e798b24b575e0550c85ed92bc8144

Greqia kumtoi se ka arritur marrëveshje me përfaqësues të kreditorëve në suaza të rishikimit të tretë të programit për ndihmë që do t’i përcaktojë këstet e ardhshme të ndihmës.

“Arritëm marrëveshje me përfaqësues të institucioneve për të gjitha çështjet”, deklaroi ministri i Financave Euklid Cakalotos.

Nga e marta ai dhe ministri i Ekonomisë Jorgos Statakis biseduan me përfaqësues të Bashkimit Evropian, BQE-së, Mekanizimin Evropian për Stabilizim dhe FMN-në, shkruan Portalb.mk.

Që të merë dritë të gjelbër për zhbllokim të kredive Greqia duhet në dhjetor të përmbush 95 për qind nga obligimet e ndërmarra mes të cilave edhe reformat në shërbimet publike dhe sigurimin sociale, liberalizimin e tregut për energji dhe përshpejtimin e privatizimit.

Konkluzioni përfundimtar nga evoluimi i tretë i programit grek do të prezantohet deri te eurogrupi më 22 janar dhe duhet që kjo ta hap rrugën për këst të ri për shtetin me kusht që Parlamenti grek t’i miratojë reformat e kërkuara.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img