Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Greqia rikthen KARANTINËN deri më 30 nëntor, mbyllet gjithçka si në mars (NDIHMA PËR QYTETARËT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

aa75976215cf4cf59ffbc35116e21084

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar në këto momente mbylljen kombëtare në Greqi.

Në një konferencë me profesorin Infeksionist Sotiris Tsiodras, Mitsotakis u shpreh se nga e shtuna 7 nëntor deri më 30 nëntor do të ketë një mbyllje totale të vendit, si në mars me përjashtim të shkollave fillore.

U njoftua se qytetarët do të dalin nga shtëpia me anë të një mesazhi në 13033, ndërsa nuk do të lejohet lëvizja nga ora 9 deri në 5 të mëngjesit.

Do të mbyllen parukeritë, dyqanet me pakicë. Do të lejohet të kryejn aktivitetin e tyre kishat, por pa paraninë e qytetarëve, gjithashtu do të qendrojnë të hapura supermarketet, farmacitë dhe furrat e bukës.

“Unë kam besim se masat do të na ndihmojnë të ‘mbyllim’ valën e dytë të pandemisë për të jetuar një dhjetor më normal,” tha Mistotakis.

Masa mbështetëse për qytetarët

Ata punonjës që janë pezulluar nga puna për nëntorin do të marrin një shumë prej 800 eurosh.

Ndihmë financiare  prej 400 euro për të papunët afatgjatë të pa subvencionuar .

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img