Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
31 %
2.1kmh
0 %
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
Enj
36 °
E diel, 3 Korrik, 2022
spot_img

Greqia nxjerr “Fuel Pass”, subvencionon për dy muaj naftën për mijëra qytetarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria greke do të subvencionojë për dy muaj naftën dhe benzinën, ndërsa çmimet në bursë por rriten çdo ditë e më shumë.

Për muajt korrik dhe gusht, qeveria greke do të subvencionojë 30 deri në 50 euro në muaj mijëra qytetarë, me përparësi ata që jetojnë në ishuj.

albsig

spring

Sakaq, kryeministri grek Qirjakos Miçotaqis njoftoi “Fuel Pass 2”, duke thënë se do të rrisë edhe më tepër subvencionin si dhe kategoritë që e përfitojnë.

Ai tha se vendimi është marrë pas një bilanci të suksesshëm tatimor si dhe për faktin që turizmi në Greqi parashikohet të jetë pozitiv. Qytetarët që do të përfitojnë nga “Fuel Pass” duhet të kenë të ardhura më pak se 45 mijë euro.

Në Greqi çmimi mesatar i benzinës i ka kaluar 2.4 euro dhe ka arritur në 2.408 euro për litër, ndërsa në disa zona i kalon shumë 2.6 euro dhe shkon në 2.8 euro për litër.

Sa i përket naftës, çmimi mesatar është mbi 2 euro për litër në të gjitha qarqet e vendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img