Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Greqia ndryshon qëndrim, i jep Shqipërisë “PO”-në për negociatat

spot_img

Lajme të ngjashëm

cee8a754d0aa63cf5c4d0e527948e887

Greqia ka deklaruar se është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë.

 

Lajmin e ka dhënë ditën e sotme ministri i Jashtëm grek Miltiadis Varvitsiotis.

“Jemi për hapjen e negociatave të BE me Shqipërinë, në një kohë si për Shqipërinë e Maqedoninë. Ndarja e vendeve mund të sjellë destabilitet.

Kjo është arsyeja pse vendi ynë konsideron se vendimi për të filluar negociatat e pranimit për të dy vendet duhet të merret në të njëjtën kohë.

Sidoqoftë, mbështetja greke për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor është e lidhur në mënyrë të pandashme me plotësimin e kushteve dhe performancën e vendeve kandidate”, shprehet ministri.

Kujtojmë se Greqia ishte skeptike për hapjen e negociatave të Shqipërisë, ndërsa kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se nëse nuk respektohen të drejtat e minoritetit grek nuk do të pranohet integrimi i Shqipërisë.

 5 Greqia ka deklaruar se është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Lajmin e ka dhënë ditën e sotme ministri i Jashtëm grek Miltiadis Varvitsiotis.

“Jemi për hapjen e negociatave të BE me Shqipërinë, në një kohë si për Shqipërinë e Maqedoninë. Ndarja e vendeve mund të sjellë destabilitet.

Kjo është arsyeja pse vendi ynë konsideron se vendimi për të filluar negociatat e pranimit për të dy vendet duhet të merret në të njëjtën kohë.

Sidoqoftë, mbështetja greke për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor është e lidhur në mënyrë të pandashme me plotësimin e kushteve dhe performancën e vendeve kandidate”, shprehet ministri.

Kujtojmë se Greqia ishte skeptike për hapjen e negociatave të Shqipërisë, ndërsa kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se nëse nuk respektohen të drejtat e minoritetit grek nuk do të pranohet integrimi i Shqipërisë.

Më shumë

spot_img