Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Greqia me masa ekstreme për të pavaksinuarit, “s’pi ujë” testi: Do lejohen vetëm në farmaci dhe dyqane ushqimore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Greqia ka vendosur të marrë masa ekstreme sa i përket masave kundër Covid-19 dhe që u përkasin më së shumti personave të pavaksinuar.

Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris ka njoftuar sot masat e reja që do të hyjnë në fuqi nga e hëna, teksa tha se të pavaksinuarit nuk do të lejohen në shumë aktivitete edhe nëse kanë test kundër Covid.

Thanos Plevris deklaroi se masat nuk synojnë kufizimin e aktivitetit të atyre që janë vaksinuar, por atyre që kanë zgjedhur të mos vaksinohen.

Masat e marra:

-E aksesueshme për të gjithë (farmacitë, furnizim me ushqime)

-Vetëm për të vaksinuarit  (shitje me pakicë, vende pune, objekte kulti, parukeri, restorante të hapura). Vendet e punës do të ndjekin një orar të ri që do të fillojë nga ora 07:00 deri në orën 09:30, ndërsa në shitje me pakicë do të ketë ndryshim orari.

-Argëtim i brendshëm që do të jetë vetëm për të vaksinuarit (restorante, teatro, kinema, muze, ekspozita, konferenca, palestra).

-Që nga 13 dhjetori, kushdo mbi 60 vjeç duhet të ketë marrë dozën e tretë për t’u konsideruar i vaksinuar plotësisht. Konkretisht, doza përforcuese do të bëhet në 6 muaj, ndërsa do të kenë një diferencë deri në 7 muaj, pasi më pas do të skadojë certifikata e vaksinimit.

Kujtohet se  kryeministri Kyriakos Mitsotakis  njoftoi dje masat e mëposhtme

* Së pari, të gjithë qytetarët e rritur të pavaksinuar, përveç hotelierisë, nuk do të hyjnë në dhoma të tjera të mbyllura. As me shfaqjen e testit. Në kinema, teatro, muzeume apo palestra, për shembull. Është një akt i menjëhershëm mbrojtjeje dhe, natyrisht, një nxitje indirekte për t’u vaksinuar. Përsa i përket shërbesave kishtare, e përsëris se besimtarët që nuk janë vaksinuar duhet të kenë një test laboratorik negativ.

* Së dyti, certifikata e hyrjes në ambiente të mbyllura për të vaksinuarit mbi 60 vjeç pushon së vlefshmi shtatë muaj – e përsëris, shtatë muaj – nga lëshimi i saj. Domethënë do të jepet një muaj për vaksinimin e tyre me dozën e 3-të pas përfundimit të semestrit.

* Së treti , orët e punës shtrihen në sektorin publik dhe privat. Për të shmangur mbipopullimin, veçanërisht në orarin e mbërritjes dhe nisjes, por edhe ngarkesën shtesë në orë të caktuara në transportin publik.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img