Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Greqia kërkon të marrë Syrin e Kaltër? Reagon Ministria e Mjedisit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Turizmit dhe e Mjedisit ka reaguar pas lajmit pmbi një propozim për furnizim me ujë me trasnferim burimi nga Syri i Kaltër drejt Korfuzit.

Përmes një reagimi zyrtar ministria bën me dije se nuk ka asnjë marrëveshje të tillë dhe as nuk ka pasur diskutime për një projekt të tillë.

albsig

spring

 “Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, nisur nga disa lajme të përhapura në media të ndryshme mbi një propozim/memorandum teknik të supozuar të furnizimit me ujë me transferim burimi nga Syri i Kaltër drejt Korfuzit, sqaron:

Nuk ka asnjë marrëveshje të tillë dhe as nuk ka pasur diskutime për një projekt të ngjashëm sipas lajmit të përhapur nga mediat. Pretendimet e ngritura janë të pavërteta.

Syri i Kaltër është një pasuri natyrore e Shqipërisë, i cili me vendimet e muajit janar 2022 ka marrë një status më të lartë mbrojtjeje, atë të “Parkut Natyror” me një sipërfaqe të rritur në 293 hektarë, për të mbrojtur më mirë Monumentin e Natyrës me të njëjtin emër, që mban brenda parkut”, shkruan ministria.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img