Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Greqia ‘i mori’ Shqipërisë 12 milje, Dendias ndryshon mendim: Mbështesim fuqimisht integrimin e saj në BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f36f5e3757d20ca41492f01f3b35f966

Pasi ‘firmosën’ marrëveshjen e detit që 12 milje të kalonin në administrimin e Greqisë, shteti fqinj na ka kthyer ‘reston’. 

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias është shprehur se Athina zyrtare mbështet fuqimisht integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Gjatë një interviste, ai tha se Greqia është pro integrimit të Ballkanit në Union, sidomos për Tiranën dhe Shkupin.

“Duke ndjekur axhendën e Selanikut, Greqia mbështet fuqimisht perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në rastin specifik të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë.

Dhe si një vend që mban marrëdhënie miqësore me Bullgarinë dhe Maqedoninë Veriore, ne do të përpiqemi në çdo mënyrë të mundshme për të lehtësuar zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të tyre, tha Nikos Dendias.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img