Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

“Greqia i mbyti në det, ne do t’u hapim portën”, Erdogan: Turqia po strehon rreth 5 milionë refugjatë

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se do të hapë portat për refugjatët. Ky vendimi erdhi menjëherës pas deklaratës së kryeministrit grek Mitsotakis, sipas të cilit burimi i emigracionit është Turqia. Ai tha në një deklaratë për medie, se Turqia po strehon 5 milionë refugjatë dhe vendet e tjera, kryesisht Greqia i ka mbytur në det.

Nuk mund të flitet kështu me një vend që po strehon rreth 5 milionë refugjatë. Të thuash që problemi i refugjatëve e ka burimin në Turqi është mosmirënjohje. Nëse ne do të hapim dyert, nuk e di se çfarë do të bëjë Greqia.

Është Greqia ajo që ka vrarë shumë refugjatë duke i mbytur në det. Këtë e kemi me fakte. Më vjen keq që Mitsotakis dhe lloji i tij po kalojnë pushtet me gënjeshtra. Ngaqë këta nuk janë të drejtë, nuk ka siguri në rajon. Me fjalë Greqia mund të bindë botën, por Turqinë nuk e mashtron dot”, u shpreh Erdogan.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img