Hapësire reklamuese

Bota

Greqia e hapur për dialog me Turqinë, Dendias: Ja çfarë duhet të bëjë Ankaraja

Shkruar nga Newsbomb
Greqia e hapur për dialog me Turqinë, Dendias: Ja çfarë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias është shprehur se Turqia duhet të vendosë nëse dëshiron një dialog apo jo.

Ai ka theksuar se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e saj.

“Turqia duhet të zgjedhë nëse do të arrijë në një dialog të tillë apo jo, por përbërësi bazë duhet të jetë një de-përshkallëzimi”, tha Niko Dendias për mediet greke.

Dy armiqtë historikë kanë një listë të gjatë ankesash, duke përfshirë kufijtë detarë, të drejtat e fluturimit, përcaktimin e rafteve të tyre kontinentale dhe ishullin e ndarë të Qipros, por muajt e fundit marrëdhënia e tyre është acaruar më shumë.

Turqia ka akuzuar Greqinë për armatosjen e ishujve të Egjeut që synohen të çmilitarizohen, sipas ligjit ndërkombëtar, dhe gjithashtu është alarmuar nga bashkëpunimi në rritje i Greqisë për mbrojtjen me SHBA-në dhe Francën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese