Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Greqia do njohë pavarësinë e Kosovës? Reagon Vuçiç: I lutem të mos e bëjë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç thotë se ka marrë informacione se Greqia planifikon të përmirësojë marrëdhëniet me Kosovën.

Ai tha se beson te miqësia e Beogradit me Athinën dhe shpreson që Greqia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Të premten, ne u informuam zyrtarisht se Greqia do të përmirësonte marrëdhëniet e saj me Prishtinën në një nivel më të lartë, drejtorë politikë, i cili është personi më i lartë i mundshëm në nivelin e një ministri”, tha Vuçiç.

Vuçiç tha se do t’i lutet Greqisë që njohja e pavarësisë së Kosovës të mos bëhet realitet.

I pyetur nëse ai ka marrë garanci se Greqia nuk do ta njohë Kosovën, Vuçiç tha se ka marrë garanci të tilla çdo ditë, por që faktet tregojnë se ata po e rrisin nivelin e marrëdhënieve të tyre me Kosovën.

“Në periudhën e ardhshme, unë pres më shumë vizita në Beograd dhe gjithçka që do të funksionojë do të jetë presion. Do të ketë gjithashtu përpjekje për ta siguruar pavarësinë e Kosovës përmes iniciativave rajonale. Ajo do të ofrojë disa zgjidhje që duken të mira në shikim të parë, por prapa kësaj është njohja de facto”, u shpreh presidenti serb Vuçiç.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img