Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Sht
14 °
Die
19 °
Hën
14 °
Mar
12 °
Mër
10 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Greqia armatos ushtrinë ukrainase me 20 mijë kallashnikovë, 17 mijë predha e raketa

Lajme të ngjashëm

Greqia i ka dërguar një sasi të konsiderueshme armësh dhe municione ushtrisë ukrainase.

Mediat e vendit fqinj bëjnë me dije se 122 autoblinda të llojit “BMP-1 IFV” janë dërguar në Ukrainë së bashku me 15,000 municione për armën kryesore.

Armatime të tjera që Greqia ka vendosur t’ia dërgojë ushtrisë ukrainase janë:

2,100 raketa 122mm

17,000 predha artilerie 155mm

20,000 kallashnikovë me 3.2 milionë municione

1,100 RPG-18

60 FIM-92 Stinger MANPAD

Më shumë