Greqi, evakuime masive nga ishulli Evia, zjarret bëjnë “kërdinë” përpijnë çdo gjë

Publikuar tek: rajon, më 10:40 14-08-2019 Greqi, evakuime masive nga ishulli Evia, zjarret bëjnë “kërdinë” përpijnë çdo gjë

Situata ende nuk po normalizohet në ishullin grek të Evias ndërkohë që autoritetet kanë urdhëruar evakumin e dy fshatrave dhe një manastiri që nga dita e djeshme.

Më shumë se 500 rezidentë të Kontodespoti dhe Makrimalli kanë lënë shtëpitë e tyre sipas zyrtarëve.

Më shumë se 200 zjarrëfikës, 6 avionë me ujë dhe 5 helikopterë janë impenjuar për shuarjen e flakëve.

Flakët janë 20-30 metra të larta dhe as nuk duket dielli, thotë për AFP një vullnetar zjarrfikës në vendin e ngjarjes.

Qeveria po ndjek nga afër situatën ndërkohë që vitin e kaluar në korrik, 102 persona humbën jetën në tragjedinë më të madhe greke me zjarret.

69008730_360042154912629_3136040207342632960_n.jpg

68706225_943637772647300_7970013306146521088_n.jpg

68822492_2328166833905558_3443236377389432832_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097670555114746
array(1) { ["section"]=> string(84) "greqi-evakuime-masive-nga-ishulli-evia-zjarret-bejne-kerdine-perpijne-cdo-gje-175289" }