Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Grekët në ALARM, zbulohet një lloj i ri i Covid-19 në Athinë, përhapet më shpejt se variantet e tjera

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a15a0068bdc8bab10df87b8aa49f6ff3

Një lloj i ri i koronavirusit është gjetur në Athinë të Greqisë, pasi rastet ditore kaluan 3,000 të infektuar në 24 orët e fundit.

Grekët janë shqetësuar pasi është një kombinim i mutacionit britanik dhe një mutacioni që gjendet në të dy llojet e Afrikës së Jugut dhe në llojet braziliane.

Rasti është duke u hetuar, pasi shkencëtarët nuk e dinë saktësisht se cili është rreziku i saj. Sidoqoftë, konsiderohet se do të jetë më ngjitës si mutacioni britanik, ndërsa ka të ngjarë të jetë më rezistent ndaj antitrupave, siç është lloji i Afrikës së Jugut dhe Brazilit, shkruajnë mediat greke

Shkencëtarët analizuan  strukturën e ndryshimeve në proteinat S të  përfshira në mutacionin D614G, e cila është një tipar i përbashkët i të tre variantëve të koronavirusit, domethënë në  Mbretërinë e Bashkuar,  me  brazilianin  dhe  Afrikës së Jugut. Qëllimi ishte të shihej se si ata arritën të përhapeshin kaq shpejt duke shkaktuar valën e tretë të pandemisë.

Më shumë

spot_img
spot_img