Hapësire reklamuese

Bota

"Gratë u përdhunuan pranë të vdekurve", dëshmia tronditëse e të mbijetuarit nga sulmi i Hamasit në festivalin izraelit

Shkruar nga Newsbomb
"Gratë u përdhunuan pranë të vdekurve",
Izrealitët po përjetojnë momente tmerri pas sulmit të papritur nga grupi militant i Hamasit palestineze. Një ngjarje tragjike u shënua në festivalin muzikor në shkretëtirën e Negevit në kufirin Gaza-Izrael, ku qindra të rinj kishin shkuar për të kaluar një natë festive, por që shumica prej tyre përfunduan të vrarë dhe përdhunuar, nga sulmi i pabesë i Hamasit. Një nga të mbijetuarit e koncerit tregoi se shumica ishin të pirë kur dëgjuam një shpërthim dhe e injoruan atë, ndërsa më pas dëgjuan disa shpërthime të tjera radhasi. Ai tha se disa persona të Hamasit hapën zjarr drejt tyre duke i lënë të vdekur, ndërsa tregoi se vajzat janë përdhunuar pranë trupave të miqëve të pajetë.  “Sulmi në festivalin e fisit Nova jashtë Reim filloi rreth orës 7 të mëngjesit. Shumica e njerëzve ishin të egër dhe kishin pirë. Në fillim, kalimtarët dëgjuan një shpërthim të fortë, për të cilin ata supozuan se ishte një tjetër sulm sporadik me raketa në Izraelin jugor. Por më pas shpërthimet u bënë më të forta dhe më të vazhdueshme dhe zgjatën rreth pesë minuta. Muzika ndaloi dhe policia që po mbronte 4000 ose 5000 njerëzit filloi t'u thoshte të largoheshin”, tregoi ai. Sipas asaj që tha një dëshmitar okular deri atëherë, terroristët e Hamasit po afroheshin me kamionë dhe nga mbreshëria e plumbave humbën jetën 260 persona. “Të tjerët u kapën, u lidhën dhe u rrëmbyen. Zoti e di se çfarë do të përjetojë... Gratë janë dhunuar në ambientet e festës pranë trupave të pajetë të miqve të tyre. Disa nga këto viktima të përdhunimit u ekzekutuan më vonë. Të tjerët u dërguan në Gaza. Në fotot e publikuara në internet, shumë prej viktimave po vraponin nëpër rrugët e qytetit me gjak që rridhte mes këmbëve”, tregoi ai ndër të tjera.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese