Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gratë serbe në protestë: Ndaloni urrejtjen ndaj popullit shqiptar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lëvizja “Gratë me të Zeza” u mblodh me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër Racizmit e cila dënon gjuhën e urrejtjes, intolerancën kundër komunitetit shqiptar në Serbi.

Ata thonë se janë përfaqësuesit e shtetit ata të cilët po nxisin urrejtje dhe racizëm mes komuniteteve.

Si një shembull i nxitjes së intolerancës racore dhe kombëtare, lëvizja dënoi shfaqjet e Ministrit të Policisë, Aleksandar Vulin, i cili përdor fjalën “Shiptar” për shqiptarët.

“Gratë me të Zeza” gjatë protestës së tyre u bënë thirrje të gjitha institucioneve kompetente të reagojnë kundrejt të gjithë atyre që përhapin diskriminim racor.

Kujtojmë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç disa ditë më parë në rrjetet e tij sociale publikoi një hartë të Kosovës të mbuluar me flamurin serb, gjë e cila solli mjaft reagime përfshirë dhe kryeministrin, Edi Rama.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img