Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

"Grammy Awards 2024", zbulohet lista e nominimeve, mes yjeve dhe 2 artistet shqiptare

Shkruar nga Newsbomb

Është publikuar zyrtarisht lista e nominimeve për çmimet ‘Grammy Awards 2024″ qe do të zhvillohet më 4 shkurt në ‘Crypto.com Arena’, Los Angeles. Mes yjeve botërorë të nominuara janë dhe dy artistet shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha dhe Dua Lipa.

Dua Lipa ka dy nominime, “Kënga e vitit” dhe “Kënga më e mirë e kompozuar për mediat vizuale” për këngën e saj “Dance The Night”, e cila është kolona zanore e filmit “Barbie”. Ndersa Bebe Rexha është nominuar për çmimin “Kënga më e mirë ritmike e zhanrit elektronik” për hitin e saj “One in a Million” në bashkëpunim me David Guetta-n.

Dua Lipa dhe Bebe Rexha Dua Lipa dhe Bebe Rexha

Këngëtarja dhe kompozitorja e "Kill Bill", SZA, kryeson në totalin e nominimeve me nëntë nominime. Të nominuar të tjerë kryesorë, në një listë që theksoi kontributin e grave të reja në muzikë, përfshijnë Phoebe Bridgers, yllin e R&B Victoria Monét, Miley Cyrus, Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo.

Taylor Swift bëri histori duke u bërë personi i parë me shtatë nominime në kategorinë e këngës prestigjioze të vitit me hitin e saj, "Anti-Hero".

Ajo gjithashtu u bashkua me Barbra Streisand për numrin më të madh të nominimeve të të gjitha kohërave nga një artiste femër, me albumin e saj të vitit, me titullin "Midnights".

Më poshtë është lista e plotë e nominimeve për ‘Grammy Aëards 2024’:

ALBUM OF THE YEAR

Boygenius - “The Record”

Janelle Monáe - “The Age of Pleasure”

Jon Batiste - “Ëorld Music Radio”

Lana Del Rey - “Did You Knoë That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”

Miley Cyrus - “Endless Summer Vacation”

Olivia Rodrigo - “Guts”

SZA - “SOS”

Taylor Sëift - “Midnights”

RECORD OF THE YEAR

Billie Eilish - “Ëhat Ëas I Made For?”

Boygenius - “Not Strong Enough”

Jon Batiste - “Ëorship”

Miley Cyrus - “Floëers”

Olivia Rodrigo - “Vampire”

SZA - “Kill Bill”

Taylor Sëift - “Anti-Hero”

Victoria Monét - “On My Mama”

SONG OF THE YEAR

Billie Eilish - “Ëhat Ëas I Made For?”

Dua Lipa - “Dance the Night”

Jon Batiste - “Butterfly”

Lana Del Rey - “A&Ë”

Miley Cyrus - “Floëers”

Olivia Rodrigo - “Vampire”

SZA - “Kill Bill”

Taylor Sëift - “Anti-Hero”

BEST NEË ARTIST

Coco Jones

Gracie Abrams

Fred Again..

Ice Spice

Jelly Roll

Noah Kahan

Victoria Monét

The Ëar and Treaty

BEST POP SOLO PERFORMANCE

Billie Eilish - “Ëhat Ëas I Made For?”

Doja Cat - “Paint the Toën Red”

Miley Cyrus - “Floëers”

Olivia Rodrigo - “Vampire”

Taylor Sëift - “Anti-Hero”

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE

Labrinth Featuring Billie Eilish - “Never Felt So Alone”

Lana Del Rey Featuring Jon Batiste - “Candy Necklace”

Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile - “Thousand Miles”

SZA Featuring Phoebe Bridgers - “Ghost in the Machine”

Taylor Sëift Featuring Ice Spice - “Karma”

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL

Jack Antonoff

Dernst “D’Mile” Emile II,

Hit Boy

Metro Boomin

Daniel Nigro

BEST RAP ALBUM

Drake & 21 Savage - “Her Loss”

Killer Mike - “Michael”

Metro Boomin - “Heroes & Villains”

Nas - “King’s Disease III”

Travis Scott - “Utopia”

BEST RAP PERFORMANCE

Baby Keem ft. Kendrick Lamar - “The Hillbillies”

Black Thought - “Love Letter”

Coi Leray - “Players”

Drake & 21 Savage - “Rich Flex”

Killer Mike ft. André 3000, Future, and Eryn Allen Kane - “Scientists & Engineers”

BEST COUNTRY ALBUM

Brothers Osborne - “Brothers Osborne”

Kelsea Ballerini - “Rolling Up the Ëelcome Mat”

Lainey Ëilson - “Bell Bottom Country”

Tyler Childers - “Rustin’ in the Rain”

Zach Bryan - “Zach Bryan”

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE

Brandy Clark - “Buried”

Chris Stapleton - “Ëhite Horse”

Dolly Parton - “The Last Thing on My Mind”

Luke Combs - “Fast Car”

Tyler Childers - “In Your Love”

BEST ROCK ALBUM

Foo Fighters - “But Here Ëe Are”

Greta Van Fleet - “Starcatcher”

Metallica - “72 Seasons”

Paramore - “This Is Ëhy”

Queens of the Stone Age - “In Times Neë Roman…”

BEST ROCK PERFORMANCE

Arctic Monkeys - “Sculptures of Anything Goes”

Black Pumas - “More Than a Love Song”

Boygenius - “Not Strong Enough”

Foo Fighters - “Rescued”

Metallica - “Lux Æterna”

BEST R&B ALBUM

Babyface - “Girls Night Out”

Coco Jones - “Ëhat I Didn’t Tell You”

Emily King - “Special Occasion”

Summer Ëalker - “Clear 2: Soft Life EP”

Victoria Monét - “Jaguar II”

BEST R&B PERFORMANCE

Chris Broën - “Summer Too Hot”

Coco Jones - “ICU”

Robert Glasper Featuring Sir & Alex Isley - “Back to Love”

SZA - “Kill Bill”

Victoria Monét - “Hoë Does It Make You Feel”

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

Arctic Monkeys - “The Car”

Boygenius - “The Record”

Gorillaz - “Cracker Island”

Lana Del Rey - “Did You Knoë That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd”

PJ Harvey - “I Inside the Old Year Dying”

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese