Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Grammy 2024! Taylor Swift bën histori, Dua Lipa elektrizon skenën në Los Angeles

Shkruar nga Newsbomb

Një natë magjike plot emocione ishte ajo e së dielës në Los Anxhelos. Por, gjejeni pak kush shënoi historinë?! As më pak dhe as më shumë përveç të madhes Taylor Swift! Artistja u bë interpretuesja e parë që fitoi çmimin për albumin e vitit katër herë. Pas Fearless, 1989 dhe Folklor, Swift kësaj here triumfoi me "Midnights".

Jon Batiste , boygenius , Miley Cyrus , Lana Del Rey , Janelle Monáe , Olivia Rodrigo dhe SZA ishin të nominuarit e tjerë në kategorinë e lakmuar.

Gjatë fjalimit të saj këngëtarja foli për dashurinë e saj për industrinë e muzikës. Duke thënë se ky është momenti më i mirë në jetës e saj, Sëift njoftoi dhe turneun e saj “The Eras” i cili do të nisë javën e ardhshme.

“Për mua, çmimi është puna. Gjithçka që dua të bëj është të vazhdoj të jem në gjendje ta bëj këtë. E dua shumë. Më bën kaq të lumtur. Më bën jashtëzakonisht të mahnitur që i bën të lumtur disa njerëz që votuan. Gjithçka që dua të bëj është të vazhdoj ta bëj këtë. Kështu që faleminderit shumë që më dhatë mundësinë të bëj atë që dua shumë", përfundoi Swift.

[caption id="attachment_783327" align="alignnone" width="1000"]Ne foto: Taylor Swift Ne foto: Taylor Swift[/caption]

Ky vit mund të themi me plot gojë që ishte viti i femrave. Miley Cyrus dhe Billie Eilish morën çmimet e tjera kryesore në ceremoninë e së dielës.

Kënga e Vitit u shpall ‘What Was I Made For?’ nga Billie Eilish, rekordin e vitit e mori Miley Cyrus me Floëres, ndërsa artistja më e mirë e re Victoria Monét, pa çmimi nuk doli as Albumi i Barbie.

SZA kryesoi nominimet me nëntë dhe përfundoi me tre çmime. E cilësuar si "nata më e madhe e muzikës", Grammy janë çmimet më prestigjioze të industrisë.

[caption id="attachment_783325" align="alignnone" width="800"]Miley Cyrus pranon çmimet Grammy për rekordin e vitit për këngën e saj "Flowers" më 4 shkurt 2024. Miley Cyrus pranon çmimet Grammy për rekordin e vitit për këngën e saj "Flowers" më 4 shkurt 2024.[/caption]

Ndërkohë një spektakël për tu mos harruar dhuroi këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa. Ajo e hapi ceremoninë me një përzierje dinamike të këngëve të saj, duke kënduar kështu edhe pak nga kënga e saj e ardhshme “Trainning Season”.

Disa nga të nomituarit dhe fituesit në ndarjen e 66-të të çmimeve Grammy të dielën, 4 shkurt 2024, është më poshtë. Fituesit janë shënuar me shkronja të zeza më poshtë.

https://twitter.com/THR/status/1754310541642739923

Ndërkohë, vajzat tona, Bebe Rexha dhe Dua Lipa të cilat ishin dhe të nominuara nuk arritën të fitojnë asnjë “Grammy”. Dua Lipakishte dy nominime, “Kënga e vitit” dhe “Kënga më e mirë e kompozuar për mediat vizuale” për këngën e saj “Dance The Night”, e cila është kolona zanore e filmit “Barbie”. Ndersa Bebe Rexha ishte nominuar për çmimin “Kënga më e mirë ritmike e zhanrit elektronik” për hitin e saj “One in a Million” në bashkëpunim me David Guetta-n.

Rekordi i Vitit

"Worship" by Jon Batiste

"Not Strong Enough" by boygenius

"Flowers" by Miley Cyrus

"What Was I Made For?" by Billie Eilish

"On My Mama" by Victoria Monét

"Vampire" by Olivia Rodrigo

"Anti-Hero" by Taylor Swift

"Kill Bill" by SZA

Albumi i vitit

World Music Radio by Jon Batiste

the record by boygenius

Endless Summer Vacation by Miley Cyrus

Did You Know That There's A Tunnel Under Ocean Blvd by Lana Del Rey

The Age Of Pleasure by Janelle Monáe

GUTS by Olivia Rodrigo

Midnights by Taylor Swift

SOS by SZA

Kënga e Vitit

"A&W" – Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)

"Anti-Hero" – Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

"Butterfly" – Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)

"Dance The Night" – Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

"Flowers" – Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)

"Kill Bill" – Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)

"Vampire" – Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

"What Was I Made For?" – Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)

Artisti i ri më i mirë

Gracie Abrams

Fred again..

Ice Spice

Jelly Roll

Coco Jones

Noah Kahan

Victoria Monét

The War And Treaty

Producenti i vitit, jo klasik

Jack Antonoff

Dernst "D'Mile" Emile II

Hit-Boy

Metro Boomin

Daniel Nigro

Kantautori i vitit, jo klasik

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Shane McAnally

Theron Thomas

Justin Tranter

Performanca më e mirë Solo Pop

"Flowers" by Miley Cyrus

"Paint The Town Red" by Doja Cat

"What Was I Made For?" by Billie Eilish

"Vampire" by Olivia Rodrigo

"Anti-Hero" by Taylor Swift

 

Performanca më e mirë Pop Duo/Grupi

"Thousand Miles" by Miley Cyrus featuring Brandi Carlile

"Candy Necklace" by Lana Del Rey featuring Jon Batiste

"Never Felt So Alone" by Labrinth featuring Billie Eilish

"Karma" by Taylor Swift featuring Ice Spice

"Ghost In The Machine" by SZA featuring Phoebe Bridgers

Albumi më i mirë vokal po

Chemistry by Kelly Clarkson

Endless Summer Vacation by Miley Cyrus

GUTS by Olivia Rodrigo

- by Ed Sheeran

Midnights by Taylor Swift

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese