Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Goditi me shpullë Emmanuel Macron, gjykata dënon me 4 muaj burg 28 vjeçarin francez

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata franceze ka dënuar me 4 muaj burg 28 vjeçarin Damien Tarel, i cili goditi me shpullë presidentin francez Emmanuel Macron.

Ngjarja ndodhi gjatë vizitës së Macron në rajonin juglindor të Drome, ndërkohë që 28 vjeçari u tha gjykatësve se veprimi i tij nuk ishte i paramenduar.

Tarel u akuzua për “sulm ndaj një zyrtari publik”, një vepër penale që dënohet maksimalisht me 3 vite burg dhe një gjobë prej 45 mijë euro, por Gjykata vendosi ta dënojë të riun vetëm me 4 muaj burg.

Sulmi i Tarel ndaj Macron tronditi Francën dhe u dënua nga të gjitha partitë politike. Macron më vonë e përshkroi atë si një incident të izoluar dhe tha se dhuna dhe urrejtja ishin një kërcënim për demokracinë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img