Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Godina e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar në Korçë, drejt përfundimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Godina e re e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar në qytetin e Korçës është drejt përfundimit .

albsig

Punimet synojnë vendosjen e standardeve bashkëkohore dhe ofrimin e kushteve shumë të mira për konservimin dhe prezantimin e ikonave dhe objekteve të tjera të artit mesjetar.

Muzeu i Artit Mesjetar Korçë  është pa dyshim një nga muzeumet me të bukura të vendit me një koleksion fantastik ikonash.

Eksponatet dhe fondet e pasura të tij përbëhen nga objekte historike, kulturore e artistike të periudhës mesjetare, që lidhen kryesisht me trashëgiminë e krishterë bizantine dhe pasbizantine.

Ikonat, objektet prej guri, koleksioni i objekteve prej metalesh të çmuara, druri të gdhendur, tekstili, letre etj, janë shembuj të një pasurie e larmie vlerash të paçmuara.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img