Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Glauk Konjufca takon ambasadoren greke, i kërkon të njohë pavarësinë e Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeparlamentari i Kosovës Glauk Konjufca, priti sot në takim Shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë, Ambasadoren Heleni Vakali. Konjufca ka ritheksuar rëndësinë që Greqia ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Kryetari i Kuvendit ritheksoi rëndësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Greqia, mbështetjen për proceset e integrimit evropian dhe euroatlantik, si dhe kërkoi përkrahjen për liberalizimin e vizave, anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe organizata tjera ndërkombëtare.

albsig

spring

Në takim u shpreh gatishmëria për forcimin e mëtejmë të marrëdhënieve dypalëshe ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Greqisë”, thuhet në komunikatën e shpërndarë nga Kuvendi i Kosovës për takimin dypalësh.

Kryetari Glauk Konjufca po ashtu vlerësoi marrëdhëniet e mira mes shteteve dhe çmoi përkrahjen e Greqisë, duke shprehur njëherësh gatishmërinë e avancimit të raporteve ndërshtetërore dhe thellimin e bashkëpunimit në projekte të ndryshme me interes të përbashkët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img