Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Gjyqtarja Olldashi URDHËRON sekuestrimin e telefonave dhe kompjuterave të Lapsi.al (DOKUMENTET)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjyqtarja Ilirjana Olldashi (foto djathtas) ka marrë vendimin gjyqësor, duke urdhëruar sekuestrimin e aparatëve telefonikë, kompjuterave, serverave (këto të fundit gjenden në Gjermani), usb, Cd të medias Lapsi.al. 

Mësohet se gjyqtarja e ka marrë vendimin nga kërkesa e prokurores së SPAK Enkeleda Millonai (foto  majtas). Olldashi ka argumentuar se gazetarët e kanë për obligim të thyejnë edhe kodin e tyre të burimit duke e ruajtur atë. 

doc

“Po të lexohet me vëmendje vendimi i Gjykatës ai duket sikur do të fajësojë gazetarët Armand Shkullaku dhe Andi Bushati si sjpërndarës të të dhënave sensitive të qytatarëve, si cënues të rendit kushtetues”, shkruan Lapsi.al.

urdhri2 768x263 1

Në deklarimet e tyre gazetarët Andi Bushati dhe Armand Shkullaku kanë qenë të prerë se ata nuk e tregojnë nurimin e tyre të informacionit brenda PS-së dhe as nuk japin elemente që e identifikojnë atë. 

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img