Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
2.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
34 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Gjyqtarja e Vlorës del sot në vetting, Atalanta Zeqiraj pritet të kalojë pa probleme procesin në KPK

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjyqtarja e Gjykatës së Vlorës, Atalanta Zeqiraj do të përballet të hënën më 28 qershor me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Procesi i saj i vetingut po kryhet nga trupa e përbërë nga Etleda Çiftja, Firdes Shuli dhe Roland Ilia.

Atalanta Zeqiraj përfundoi Shkollën e Magjistraturës në vitin 2014 dhe pas një periudhe stazhi në Gjykatën e Tiranës, e ushtron funksionin prej 7 vitesh në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale. Në deklarimin për herë të parë në vitin 2013, gjyqtarja Atalanta Zeqiraj nuk deklaronte asnjë pasuri, ndërsa në fund të vitit 2018, pasuria e saj familjare kap vlerën e 917 mijë lekëve.

Zeqiraj zotëron familjarisht 767 mijë lekë likujditete bankare dhe rreth 149 mijë lekë si kuota në aktivitetin privat të bashkëjetuesit. Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë gati 7.3 milionë lekë, nga të cilat 71% burojnë nga paga e Znj. Zeqiraj, 27% nga paga e bashkëjetuesit dhe gati 1% nga aktiviteti privat i këtij të fundit.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’ që identifikohen gjatë kontrollit. Nga kontrolli aritmetik/logjik për 6 vite të deklarimit, asnjë prej deklaratave nuk rezultoi me probleme.

Nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë, vlen të sqarohet se gjyqtarja Zeqiraj ka deklaruar në vitin 2016 se ka në përdorim një apartament të blerë nga babai i saj në qytetin e Vlorës, për të cilin nuk paguan detyrime qiraje. /Birn

Atalanta Zeqiraj skeda 1 1

Më shumë

spot_img
spot_img