Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Gjyqtarët dhe prokurorët ‘e djegur’ nga Vettingu krijojnë Shoqatë, i kërkojnë Avokatit të Popullit të shkarkojë nga detyra anëtarët e Komisionit që shkarkuan ata

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

14cbe8e8f4a08c17b02f6ecf109e1381

Gjyqtarët dhe Prokurorët e shkarkuar nga Vettingu kanë krijuar një shoqatë e quajtur “Drejtësi për Drejtësinë” dhe i kanë dërguar një letër Avokatit të Popullit që të verifikojë procedurën e përzgjedhjes dhe dokumentacionin e anëtarëve të organeve të vettingut.

Gjithashtu, Shoqata thotë se nga verifikimi që ata i kanë bërë dokumentacioneve të paraqitura nga disa anëtarë të organeve të vettingut, kanë dalë në konkluzionin se një pjesë e mirë e aplikantëve që sot janë emëruar në organet e rivlerësimit kanë gënjyer dhe kanë paraqitur dokumenta të paplota dhe të pasakta.

“Do të kërkonim Institucionit të Avokatit të Popullit që nëse konstaton shkelje ligjore të aplikantëve dhe për rrjedhojë kushtet të pavlefshmërisë në emërimin e tyre, të ndjekë hapat e duhur ligjor dhe kushtetues, të Informojë Kuvendin, të kërkojë pavlefshërinë e emërimit të tyre, si dhe kur është rasti të çojë për ndjekie penale personat që kanë paraqitur dokumenta të falsifikuar”, thuhet në letrën e Shoqatës “Drejtësi për Drejtësinë”.

Letra e Shoqates se ish-gjy… by Newsbomb Albania on Scribd

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img