Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Gjylameti: Mazhoranca është e gatshme për dialog, por jo për marrje pushteti në tavolinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputetja socialiste dhe njëkohësisht kryetarja e PS në Tiranë, Blerina Gjylameti e ftuar në studion e ‘Mbrëmje në ABC News’, ka deklaruar se mazhoranca ka qenë gjithnjë e gatshme për dialog, por nuk është për marrje pushteti në tavolinë.

E pyetur nëse kjo situatë mund të çojë në përplasje civile Gjylameti i bën apel qytetarëve që të distancohen nga aktet e dhunës, pasi çdo forcë politike vjen në pushtet përmes votës së lirë

‘Në asnjë moment nuk ka munguar shtrirja e dorës për negiocim e dialogim. Drafti është në parlament nëse duan të bashkëpunojnë, që reforma elektorale të hynte në fuqi, fjala nuk mungon as hapësira për të ofruar alternativën e tyre nuk mungon. Rezultati i zgjedhjeve nuk përcaktohet në tavolinën e negociatave, nuk vihet, zgjedhjet parakoshme që ne të kemi kosto’.

‘Nuk besoj se do shkojë në një situatë të tillë. Unë u bëj thirrje qytearëve që të distancohen nga këto akte. Dhuna nuk çon askund. Secila forcë politike në pushtet duhet të vijë përmes votës së lirë’, tha Gjylameti. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img