Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Gjykimi në Hagë i ish-krerëve të UÇK, avokati i Thaçit: Gjyqi mund të zgjasë mbi 10 vite

spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati i ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, Dastid Pallaska ka folur në lidhje me akuzat ndaj ish krerëve të UÇK Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi.

Avokati u shpreh se me akuzat dhe me ritmin që po vijojnë çështjet në Gjykatën e Hagës duhet se vetëm për shqyrtimin e parë mund të marrë deri në 10 vite.

“Për shqyrtimin e parë mund të nevojiten deri në dhjetë vite. Më këtë mënyrë menaxhimi të prokurorisë po, absolutisht po. Baza ligjore për të kërkuar një kompensim nëse dalin të pafajshëm nuk është e qartë. Kompensimi bëhet kur arrestohet dhe paraburgoset në mënyrë të kundërligjshme. në këtë rast është kërkuar nga gjykata” tha ai në “Opinion”.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img