Gjykatësja amerikane betohet mbi Kuran, revoltohen mijëra qytetarë (Video)

Publikuar tek: bota, më 13:41 15-12-2015

Një gjykatëse në Shtetet e bashkuara të Amerikës, është betuar, ndoshta për herë të parë në historinë e vendit, mbi librin e Kuranit.

Ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim, ku gjykatësit amerikanë betohen përpara se të nisin punë në zyrë, po ashtu si Presidenti i Shteteve të Bashkaura, të cilit Kushtetuta i kërkon të betohet përpara se të nisë detyrën e re. Por Carolyn Ëalker- Diallo, e besimit mysliman ka zgjedhur të betohet mbi librin e Kuranit.

Vetë Kushtetuta amerikane e lejon betimin mbi çdo libër feta rose Kushtetutën vetë, por një gjë e tillë nuk është pritur mirë nga shumë nju jorkezë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Anija kozmike niset me austronautët, video dhe foto madhështore sot nga Rusia
Astronomët gjejnë një planet gjigand në buzë të sistemit tonë diellor »
Article Logic
Execution time: 0.011281967163086
array(1) { ["section"]=> string(77) "gjykatesja-amerikane-betohet-mbi-kuran-revoltohen-mijera-qytetare-video-27819" }