Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
49 %
3.1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
12 °
E martë, 31 Janar, 2023

Gjykata Supreme rrëzon shtetin e Filadelfias, i jep të drejtë organizatës katolike që refuzoi çiftet homoseksuale të birësojnë fëmijë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Lartë në Filadelfia i ka dhënë të drejtë organizatës katolike të birësimit, pasi ndaloi çiftet homoseksualë të birësojnë fëmijë.

Gjykatësi John Roberts tha se shteti shkeli ndryshimin e parë dhe refuzoi të bashkëpunojë me Shërbimet Sociale Katolike sapo mësoi se organizata nuk do të certifikonte çiftet e të njëjtit seks për birësim.

Nën precedentët e gjatë të Gjykatës së Lartë, ligjet që janë neutrale ndaj fesë dhe përgjithësisht të zbatueshme, mund të jenë në përputhje me Kushtetutën, edhe nëse e rëndojnë fenë. Por Roberts tha që politika e mosdiskriminimit të qytetit nuk ishte në përgjithësi e zbatueshme, duke përmendur aftësinë e Filadelfias për të dhënë përjashtime nga ajo.

Roberts pranoi që qyteti kishte interes për “trajtimin e barabartë të prindërve të ardhshëm si kujdestarë dhe fëmijëve të rritur”.

Më shumë


spot_img
spot_img